top of page

Karadağ'da Araç Kiralama Rehberi

Araba kiralamak, Karadağ'ın çarpıcı doğal manzaralarını ve tarihi şehirlerini keşfetmenin en iyi yollarından biridir. Kendi arabanız ile Karadağ yollarında dolaşmak bir başkadır. Bununla birlikte, sorunsuz bir araç kiralama deneyimi sağlamak için dikkat edilmesi gereken bazı önemli hususlar vardır.


Karadağ'da (Montenegro) araç kiralama rehberi

Karadağ'da Araç Kiralamak İçin Faydalı Tüyolar

  1. Yola çıkmadan önce aracı iyice inceleyin ve fotoğrafını çekin, önceki hasarları not edin.

  2. Kiralamanın 7/24 yol yardımı içerdiğinden emin olun ve numarayı kaydedin.

  3. Kiralama sözleşmelerini tamamen okuyun ve net olmayan şartları önceden netleştirin.

  4. Kalabalık yerlerde araç teslim almaktan veya bırakmaktan kaçının

  5. Gerekirse rezervasyon sırasında çocuk koltukları, kar zincirleri veya diğer ekstraları rezerve edin.

  6. Depozitoyu karşılamak için yeterli kredi limitine sahip bir kredi kartı kullanın.


Karadağ'da Ne Tür Bir Araba Kiralamalıyım?

Küçük ve orta ölçekli otomobiller Karadağ'ın dolambaçlı sahil ve dağ yollarında gezinmek için idealdir. Ekonomik ve kompakt arabalar, Tivat ve Budva gibi şehirlerin dar alanlarına kolayca park edebilir. Daha büyük araçlar dar kırsal yollarda zorlanabilir. Ancak, Lovcen Milli Parkı, Durmitor veya Bjelasica gibi uzak bölgelere asfaltsız yollardan gitmeyi planlıyorsanız, 4×4 kiralamayı düşünebilirsiniz.


Neden Karadağ'da Araç Kiralamalısınız?

Karadağ'da araç kiralamanın en büyük avantajı sağladığı özgürlük ve esnekliktir. Toplu taşıma, özellikle Skadar Gölü Milli Parkı ve Kotor gibi en gözde turistik yerleri ziyaret ederken sınırlı olabilir. Kiralık bir araba ile, alışılmışın dışındaki yerleri keşfedebilir ve kalabalık otobüs ve turlardan kaçınabilirsiniz.


Araba kiralamak ayrıca, ister doğal sahil yollarını kullanmayı ister Budva veya Kotor'un yukarısındaki dolambaçlı dağ geçitlerinde gezinmeyi tercih edin, ülkeyi kendi hızınızda keşfetmenize olanak tanır.


Ayrıca, Karadağ'da araba kiralama fiyatları oldukça uygundur.


Karadağ için Uluslararası Sürüş İznine İhtiyacınız Var mı?

Kendi ülkenizden geçerli bir ehliyete sahipseniz, Karadağ'da 90 güne kadar yasal olarak araç kullanabilirsiniz. Ancak, ehliyetiniz İngilizce veya Karadağca değilse, Uluslararası Sürüş İznine (IDP) de ihtiyacınız olacaktır.


IDP, esasen ehliyetinizin birden fazla dile çevrilmiş halidir. Adınız, fotoğrafınız ve izin verilen araç türleri gibi önemli ayrıntıları içerir. IDP'ler kendi ülkenizdeki otomobil derneklerinden temin edilebilir.


Karadağ'da araç kiralarken, uluslararası şirketlerden rezervasyon yapıyorsanız, ana sürücünün adına bir kredi kartına da ihtiyacınız olacaktır. Bazı kiralama şirketleri, aracı iade ettikten sonra kartın 1-3 ay boyunca geçerli kalmasını ister. Pasaportunuzu/kimliğinizi ve basılı araç kiralama makbuzunuzu da yanınızda getirmeyi unutmayın.


Karadağ'da Hız Sınırları Nelerdir?

Karadağ'da hız sınırları:

  • Kentsel alanlar: 40 km/s

  • Bölgesel yollar: 60-80 km/s

  • Otoyollar: 100 km/s

Yol ve hava koşullarına bağlı olarak değişebileceğinden, ilan edilen hız sınırı işaretlerine uyduğunuzdan emin olun. Şehirlerde hızınıza dikkat edin ve köylere yaklaşırken hızla yavaşlamaya hazır olun.

 

Karadağ Danışmanlık ile iletişime geçerek ihtiyaçlarınız için en uygun aracı kiralayabilirsiniz, Danışmanlık hizmetimizden faydalanmak isteyen Türkiye vatandaşları için Podgorica havaalanı'nda bekliyor olacağız. Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçin.

4 görüntüleme

Comments


İletişim

bottom of page