top of page

Karadağ'da Şirket Kurmak


Karadağ'da Şirket Kurmak

Karadağ'da Şirket Kurmak


Balkanlar'ın en göz alıcı ülkelerinden biri olan Karadağ, doğası, iklimi ve mutfağıyla son derece cazip. Düşük suç oranı, çevre hassasiyeti ve trafik sorununun olmaması da bu ülkeyi tercih edilebilir kılıyor. Kültürel benzerliklerin yanı sıra Türkiye'den Karadağ'a yerleşmek ya da Karadağ'da iş kurmak isteyenler için benzer iklim ve 1,5 saatlik uçuş süresi önemli bir avantaj. Karadağ'ın 2025 yılında Avrupa Birliği'ne üye olması bekleniyor; dolayısıyla burada iş kurma eğilimi artıyor. Karadağ'da şirket kurmanın maliyeti de kapsamlı bir araştırma konusudur. Karadağ'da şirket kuruluş maliyetleri hakkında bilgi için öncelikle prosedürün gerekliliklerini anlamak gerekir.


Karadağ'da Nasıl İş Kurulur?


Karadağ'da bir iş kurmak için belirli yasal gereklilikleri yerine getirmek gerekiyor. Türkiye'den Karadağ'da bir şirket kurmaya karar verirken, ülkenin yabancı şirketlerin kuruluşunu düzenleyen yasa ve yönetmeliklerine aşina olan danışmanlarla iletişime geçmek çok önemlidir. Bu şekilde prosedürü basitleştirebilirsiniz. Bu nedenle, ilk aşama yetkin bir danışman ekibinin yardımını almaktır. Monexperts'teki ekip, sizi başından sonuna kadar doğru yönde yönlendirerek sorunsuz bir süreç sağlar. Gerekli belgeler ve koşullar hakkında detaylı bilgi vererek Karadağ'da şirket kurulmasını kolaylaştırabilir.


Karadağ'da İş Kurma Koşulları


Karadağ'da yaşamaya, vatandaşlık almaya veya daimi ikamet elde etmeye karar verirken, Karadağ'da bir iş kurmanın faydaları sorusu önemli bir husus haline gelir. Öncelikle Karadağ'da iş kurma koşulları araştırılacaktır. Karadağ'da hangi amaçla bir şirket kurmak istediğinizi belirledikten sonra, Karadağ Ticaret Sicili'nde işletme adını ayırmanız gerekir. Bir şirket adına karar verdikten sonra, belirli belgeleri hazırlamalı ve onay için uygun idari makamlara sunmalısınız.


Karadağ'da Şirket Kurulumu İçin Gerekli Belgeler


Beklentilere göre 2025 yılında Avrupa Birliği'ne katılması beklenen Karadağ'da şirket kurmak için gerekli belgeler, kuracağınız şirketin türü giderek önem kazanacak. Karadağ'da şirket kuruluş maliyeti hakkında bilgi vermeden önce gerekli belgelerin bir envanterini çıkarmak gerekiyor.

  • Organizasyonel Sözleşme (Türkiye'de, dünyadaki diğer birçok ülkede olduğu gibi, bir şirketin kuruluşu sırasında bir sözleşme hazırlanır. Alternatif olarak Şirket Kuruluş Sözleşmesi olarak da bilinir.)

  • Kimlik belgeleri.

  • Vekaletname (Şirket kuruluşu için bir kuruma vekâlet verdiyseniz, bunun noter onaylı olması ve şirket kuruluş belgelerinde yer alması gerekmektedir. Aksi takdirde aracı kurum yetkisiz sayılacak ve sizin adınıza işlem yapamayacaktır.)

  • Şirket Konumu

  • Mali İdare ve Ticaret Sicili (İşletmenizin bağlı olacağı vergi dairesi ile bir ticaret sicili oluşturmalısınız. Bu belge kurulum aşamasında da gereklidir.)

  • İşletme Adı için Rezervasyon Belgesi (Kullanmayı düşündüğünüz şirket adı için bir rezervasyon talebi göndermelisiniz. Diğer hususların yanı sıra, bu isimde başka bir şirket olup olmadığını ve bu ismi benimsemenizin kabul edilebilir olup olmadığını belirlemek için yasal bir analiz yapılır. Başvuru belgeniz şirketinizin kuruluşu için gereklidir.).

  • Sermaye Yatırımı Ödeme Makbuzu (Bir şirket kurarken, ilk sermayenin ödendiğine dair kanıt da gereklidir. Bu belge geçerli bir makbuzdur.)

Karadağ'da Şirket Kuruluşunun Maliyeti Ne Kadardır?


Karadağ'da şirket kuruluşu ile ilgili maliyetler, ana sözleşmenin hazırlanması ve yetkilendirilmesi ile ilgili ücretlerin yanı sıra kayıt ve yayın ücretlerini içerir. Ek olarak, bir şirket mührü almak ve belediyeye bildirimde bulunmakla ilgili idari ücretler vardır. Ek olarak, Karadağ'da şirket kurma prosedürü ve maliyetleri şirketin faaliyet alanı, türü ve diğer faktörlerden etkilenir. Tüm bu ayrıntılara kapsamlı ve kesin bir cevap için Monexperts'e danışabilirsiniz. Karadağ'da kolayca şirket kurabilir, yasal prosedürleri güvenle tamamlayabilir ve bu güzel ülkede yaşamak istiyorsanız oturma izni alabilirsiniz.


Karadağ'da Şirket Kurma Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Karadağ'da asgari ücret ne kadar?

Karadağ'da asgari ücret aylık 331,33 Euro'dur. (Haziran 2020 verilerine göre)

Karadağ (Montenegro) vize istiyor mu?

Karadağ'a nasıl gidilir?192 görüntüleme

Comments


İletişim

bottom of page